Спецыяльна арганізаваная дзейнасць

Спецыяльна арганізаваная дзейнасць у рознаўзроставай групе

Спецыяльна арганізаваная дзейнасць у рознаўзроставай  групе ДУА «Засоўеўскі дзіцячы сад Лагойскага раёна»

Дні тыдня

(старшая група)
  2. Дзіця і грамадства

28.11.2021 01:51 - 28.11.2021 01:52

Памятка для родителей по развитию речи у детей

1. Общее правило – чем больше Вы разговариваете с ребёнком, тем большему он научится.

2. Продолжайте и дополняйте сказанное ребёнком – делайте его предложения распространенными.

3. Никогда не поправляйте речь ребёнка. Просто повторите ту же фразу правильно.

4. Заботьтесь о том, чтобы у ребёнка были новые впечатления, о которых он мог бы рассказать.

5. Поощряйте в ребенке стремление задавать вопросы и никогда не оставляйте их без ответа.

6. Не перебивайте ребёнка, не отворачивайтесь пока малыш, не закончит рассказывать – другими словами, не дайте заподозрить, что Вас мало интересует то, о чём он говорит.

7. Давайте ребёнку перебирать крупы, играть с пуговицами, мелкими игрушками – это развивает пальцы рук,  следовательно, и речь.

8. Обращайте внимание детей на звуки и шумы с улицы, из другой комнаты, из кухни. Это развивает фонематический (речевой) слух.

9. Ограничивайте время просмотра телевизора. Лучше смотрите телевизор вместе с ребёнком и обсуждайте с ним его впечатления от увиденного.

10. Читайте с ребёнком художественную литературу – это приучает ребёнка слушать, быть усидчивым, беседуйте о прочитанном.

11. Не критикуйте ребёнка даже с глазу на глаз, тем более не следует этого делать в присутствии посторонних.

12. Не сравнивайте ребёнка с другими детьми.

13. Играйте с ребёнком в разные игры.

28.11.2021 01:53 - 28.11.2021 01:53

Задачы і функцыі ўстановы адукацыі

АСНОЎНЫЯ ЗАДАЧЫ ЎСТАНОВЫ ДАШКОЛЬНАЙ АДУКАЦЫІ:

ахова і ўмацаванне здароўя выхаванцаў, фарміраванне асноў здаровага ладу жыцця;
забеспячэнне дашкольнай адукацыі выхаванцаў у адпаведнасці з адукацыйным стандартам дашкольнай адукацыі;
выяўленне і развіццё індывідуальных схільнасцей і інтэлектуальна-творчага патэнцыялу выхаванцаў;
далучэнне выхаванцаў да агульначалавечых і нацыянальных каштоўнасцяў;
забеспячэнне пераемнасці дашкольнай, сямейнага і першай ступені агульнай сярэдняй адукацыі.

УСТАНОВА ДАШКОЛЬНАЙ АДУКАЦЫІ Ў АДПАВЕДНАСЦІ З ЗАКАНАДАЎСТВАМ РЭСПУБЛІКІ БЕЛАРУСЬ АЖЫЦЦЯЎЛЯЕ НАСТУПНЫЯ ФУНКЦЫІ:

арганізацыя работы па забеспячэнню бяспекі, аховы жыцця і здароўя дзяцей, абароне правоў выхаванцаў;
рэалізацыя вучэбнай праграмы дашкольнай адукацыі, праграмы выхавання і абароны правоў і законных інтарэсаў выхаванцаў, якія знаходзяцца ў сацыяльна небяспечным становішчы (спецыяльнай адукацыі на ўзроўні дашкольнай адукацыі, спецыяльнай адукацыі на ўзроўні дашкольнай адукацыі для асоб з інтэлектуальнай недастатковасцю);
стварэнне аптымальных умоў для выхавання, навучання і развіцця выхаванцаў ранняга і дашкольнага ўзросту, іх сацыялізацыі;
стварэнне ўмоў для фарміравання асноў патрыятызму і нацыянальнай самасвядомасці, далучэнне да агульначалавечай культуры;
забеспячэнне сацыяльнай і псіхолага-педагагічнай падтрымкі бацькоў у пытаннях выхавання і навучання дзяцей ранняга і дашкольнага ўзросту;
забеспячэнне магчымасці своечасовага і паўнавартаснага пераходу на першую ступень агульнай сярэдняй адукацыі;
стварэнне ўмоў для развіцця і самарэалізацыі педагагічных работнікаў на аснове павышэння іх прафесійнай і арганізацыйнай культуры;
фарміраванне рэсурсных умоў для забеспячэння якасці якія прадстаўляюцца паслуг, у тым ліку на платнай аснове.

28.11.2021 01:46 - 10.09.2022 12:19